Jdi na obsah Jdi na menu
 


NA KOLECH SEVEREM RUMUNSKA

za kláštery Bukoviny a dřevěným světem Marmaroše
Termín: 30.6.2006 - 9.7.2006Číslo: 261416Délka: 10
Cena: 5970 Kč Záloha: 2000 KčNáročnost: 3
Stravování: Polopenze

Přehled termínů
30.6. - 9.7.2006NA KOLECH SEVEREM RUMUNSKA

Na této cyklovýpravě prokřižujeme několik nádherných pohoří, navštívíme nejkrásnější z pravoslavných monastýrů, spoustu dřevěných kostelíků, nějakou tu soutěsku, vykoupeme se v karpatských říčkách, projedeme se po rumunském asfaltu a nezpevněných cestách, zařádíme si v „žertovných“ terénech pro bajkery. Putování je středně náročné na fyzickou zdatnost, přesto však bude možné alespoň jednou denně kontaktovat doprovodný autobus, příp. naložit unavené.

1. - 2. Podvečerní až noční nonstop jízda přes Slovensko a Maďarsko do Apuseni - „Hříběcích“ hor. Zde nás čeká celodenní poježdění v údolí řeky Iad - Pekelné údolí, k přehradě a zpět (52 km nebo dle vlastní volby). Přejezd busem pod sedla Pangarati (1.256 m).
3. Na kolech údolím říčky Bicaz, jezero LACU ROŞU, vzniklé sesuvem půdy i monumentální BICAZSKÁ SOUTĚSKA se srázy až 300 m vysokými. Prohlídka města Bicaz, nákupy, nebo terénní vrstevničkou kolem Bicazské soutěsky (50-65 km).
NA KOLECH SEVEREM RUMUNSKA4. Další etapa povede přes sedlo Petru Voda a architektonicky zajímavé nazdobené vesnice k nejstaršímu moldavskému klášteru NEAMŢ s kamennými zdmi. Nocleh na pastvině za vsí (67km).
5. Opět usedneme do sedel bicyklů a přejedeme kopec ležící mezi několika kláštery Secu, Văratec, Agapia, ... (jen 40 km, dost času zaberou prohlídky).
6. Nabitý den, ráno přesun busem, odpoledne na kolech. Malované monastýry jižní Bukoviny – „Poslední soud“ ve VORONEŢU (UNESCO), který je nazýván „Sixtinská kaple Východu“ i poklid kláštera Humor mezi hřebeny hor. Navečer dojedeme do sedla Prislop (1.416 m) mezi pohořími Rodna a Maramureş (50 km na kolech), kde také přespíme u útulné horské boudy.
7. Ze sedla Prislop do údolí řeky Vişeu (draci to mohou vzít 2 km sjezdovkou s převýšením 500 m) a městečko Borsa i klášter Moisei. Pro nezmary se nabízí zajížďka k úzkokolejce při řece Vaser nebo terénní etapa po hřebenech MARAMUREŞ. Nocleh v klášteře v DRAGOMIRESTI (63 km).
8. V údolí řeky Izy, můžete sbírat fotografie dřevěných, uvnitř malovaných kostelíků, vyřezávaných bran a malebných křížů. Novostavba dřevěného kláštera BARSANA. Nocleh u slaných jezer, kde si užijí i nepotopitelní neplavci (54 km).
9. - 10. Závěrečná etapa přes Sighetu Marmatiei, kde symbolicky završíme putování dřevěným světem Marmaroše a návštěvou skanzenu nejstarších dřevěných staveb, sesbíraných po okolních vesnicích. Vzniká zde i světové muzeum totality ve vyhlášené věznici. Poslední nákupy a dále do SĂPÂNŢY (UNESCO) s unikátním veselým hřbitovem. Dále podél hraniční řeky Tisy až před 587 m vysoké sedlo Huta (55 km). Večerní odjezd přes Maďarsko a Slovensko zpátky do Brna.

Nástupní místa: Brno, Bratislava
Doporučený typ kola: horské, možné trekové Povrch: 70% rumunský asfalt, 30% šotolina.
Cena zahrnuje: dopravu autobusem včetně kol, polopenzi, 2x kemp, tábořiště, průvodce,
pojištění léč. výloh, zákonné pojištění CK a 3x pišingr.